بکاپ چیست

بکاپ (BackUp) نسخه‌ی کپی شده اطلاعات شما است که در محلی جداگانه ذخیره سازی می شود. این اطلاعات برای زمانی که به هر دلیلی اطلاعات اصلی شما صدمه ببینند و یا از بین بروند قابل استفاده است و به همین دلیل اهمیت بالایی دارد.  دلیل اهمیت محل قرار گرفتن backup چیست؟ اکثر ارائه دهنده‌های سرویس‌های بک آپ؛ اطلاعاتی در مورد محل ذخیره سازی بکاپ ها در اختیار مشتریان خود نمیگذارند.  در حالیکه مشتریان باید از محل ذخیره سازی بکاپ هایشان مطلع باشند تا درصورت بروز مشکلاتی مانند ورشکستگی شرکت و... بتوانند با خیالی آسوده اطلاعات خود را به دست آورند. همچنین بهتر است که مشتریان راهی برای دستیابی مستقیم و بی واسطه به اطلاعات خود داشته باشند. موقعیت جغرافیایی محل نگهداری بک آپ نیز اهمیت زیادی دارد. خیلی از شرکت ها، مخصوصا در صنعت‌هایی که قوانین بسیار سختی دارند و اطلاعات شخصی کاربران را ذخیره سازی می‌کنند، اجازه ذخیره سازی اطلاعات سازمان خود را در خارج از کشور ندارند.

انواع بکاپ

 خیلی از سازمان ها و کسب و کارها هنوز هم از روش های سنتی و منسوخ بکاپ گیری همچون بایگانی اطلاعات در پوشه های کاغذی، رایت کردن در CD/DVD، و ذخیره اطلاعات در فلش و هارد و... برای گرفتن بکاپ اطلاعات استفاده می کنند.  با وجود اینکه این روش ها رایج هستند اما از اطمینان کامل برای حفظ اطلاعات برخوردار نیستند.  این حافظه ها به راحتی قابل سرقت،گم شدن، شکستن، ویروسی شدن و حتی سوختن هستند. پس شما باید سعی کنید در صورت امکان به حافظه های جدیدتر کوچ کنید مانند استفاده از فضاهای امن ابری. در این صورت شما می توانید از اینکه تمامی اطلاعات مهم و حیاتی شما در امنیت هستند، اطمینان حاصل کنید.

رسانه های ذخیره سازی

در این بخش انواع روش های ذخیره سازی بکاپ را به همراه مزایا و معایب هر روش مشاهده می کنید.

عوامل حذف اطلاعات

در نمودار زیر انواع عوامل رایج حذف اطلاعات را به همراه درصد وقوع آن مشاهده می کنید.

 • مشکلات سخت افزاری
  44%
 • مشکلات نرم افزاری
  14%
 • خطای فردی کارشناسان
  32%
 • عوامل طبیعی مانند سیل و آتش سوزی
  7%
 • ویروس های کامپیوتری و باج افزار ها
  3%

اشتباهات رایج

تمام نکاتی که در مورد ساخت بکاپ ها باید در نظر گرفت، توانایی بازیابی داده ها در هنگام بروز خرابی یا در زمان از دست دادن داده هاست.

اگر هنوز از روش هایی چون رایت کردن در CD/DVD، و فلش و ... برای گرفتن بکاپ استفاده می کنید توجه کنید که این حافظه ها به راحتی قابل سرقت،گم شدن، شکستن، ویروسی شدن و حتی سوختن هستند. پس شما باید سعی کنید در صورت امکان به حافظه های جدیدتر کوچ کنید مانند استفاده از فضاهای امن ابری. در این صورت شما می توانید از اینکه تمامی اطلاعات مهم و حیاتی شما در امنیت هستند، اطمینان حاصل کنید.

به طور پیش فرض داده ها در پایگاه اطلاعاتی رمز گذاری نمی شوند. شما می توانید داده های اطلاعاتی را با استفاده از کلیدهای رمزگذاری ایمن نمایید.

معمولاً فضای پیش فرض در ساخت بکاپ ها، همان درایو و مسیر فایل های پایگاه اطلاعاتی است. بنابراین بکاپ های شما احتمالا در کنار فایل های پایگاه اطلاعاتی شما نگه داری می شوند. اگر بنا به دلایلی سرور را از دست بدهید یا اگر فایل های موجود در درایوهای شما خراب شوند، ممکن است هم داده های موجود و هم بکاپ ها را از دست بدهید. برای رفع این خطر باید بکاپ ها را به درایوها یا سرورهای دیگری منتقل نمایید یا بکاپ ها را در دیسک های فیزیکی متفاوت ایجاد کنید.

اصل بکاپ گیری باید بر اساس یک روند منظم و متناوب صورت بگیرد و بسته به نوع اطلاعات و فعالیت و ... فواصل زمانی آن مشخص می شود. .

بخش عمده فرایند بکاپ گیری؛ مستلزم گنجاندن رویه های بازیابی است. شما باید یک طرح بازیابی تمرینی داشته باشید.

مسئله زمانی است که چندین بکاپ در فایل فیزیکی مشابه نوشته میشوند.در صورت خرابی فایل، به دلیل نام گذاری اشتباه و... نمی توان گفت چه چیزی داخل فایل است. روش بهتر ساخت یک بکاپ به ازای هر فایل و استفاده از یک قرار داد نام گذاری ثابت می باشد.

افرادی که از سیستم های خانگی و شخصی خود جهت انجام امور استفاده می کنند، معمولا حجم زیادی از اطلاعات مهم و حیاتی را بر روی سیستم های خود ذخیره می کنند. وقتی شرکت ها اقدام به تهیه نسخه پشتیبان می کنند، گاها فراموش می کنند که از اطلاعاتی که بر روی سیستم های شخصی کارکنان ذخیره شده بکاپ بگیرند.

تهیه نسخه پشتیبان شامل یک سری فرایندها است و تنها کپی کافی نیست. فایل Backup یک فایل فشرده است به همین دلیل پس از انجام آن حتما از سلامت فایل اطمینان حاصل نمایید. سلامت فایل از این جهت که در صورت نیاز قابل بازگردانی باشد. یکی از تجربیات تلخ مدیران و کسب و کارها این است که نسخه بکاپ به خوبی عمل نمی کند؛ امیدواریم اطلاعات مورد نظر به شما کمک کند تا حساسیت و دقت لازم در زمینه تهیه و نگهداری بکاپ را جدی بگیرید.

مزیت و برتری

اُباک (اباک) با برطرف کردن محدودیت هایی که در نرم افزارهای مشابه خارجی وجود داشت، توانست مزیت و برتری نسبت به رقبای خود بدست آورد که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1- رابط کاربری بسیار ساده و روان
 • 2- ارائه راه حل های جامع مناسب نرم افزار های ایرانی
 • 3- پشتیبانی از تمام روش های پشتیبان گیری (فایل / فولدر / دیتابیس)
 • 4- ارائه راه حل برای پشتیبان گیری از بانک های اطلاعاتی مختلف از جمله SQL Server
 • 5- عدم نیاز به تنظیمات رجیستری
 • 6- ارتباط سریع با کاربر از طریق پیامک / ایمیل و اپلیکیشن
 • 7- قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بصورت های مختلف از جمله local / Network / ایمیل / FTP و فضای های ابری
 • 8- تجمیع همه قابلیت ها در یک نرم افزار و ارسال همزمان
 • 9- بررسی صحت بکاپ های تهیه شده به روش های مختلف
 • 10- مشخص نمودن کدهای خطا جهت رفع عیوب احتمالی برای جلوگیری از سردرگمی کاربران
 • 11- ارائه خدمات نمایندگی در اقصی نقاط کشور
 • 12- ارائه خدمات پشتیبانی مناسب
 • 13- ارائه سرویس با قابلیت های فراوان با مبلغ بسیار ناچیز